İTÜ Girişimcilik Kulübü ve İTÜ Ginova ortaklığıyla 2018 yılında ikincisini düzenlediğimiz Failure Week dopdolu bir içerikle İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde açık havada gerçekleşti. Atölye, oyunlar, eğitimler, panel ve söyleşiler ile geçen haftada başarısızlık teması öne çıkarıldı. Organizasyon ekibi olarak pek çok şey deneyimledik, eğlendik ve yeni insanlarla tanışma fırsatı bulduk. Güzel anılar ve tecrübeler biriktirdik. Önümüzdeki yıllarda yine dolu bir içerikle karşınızda olmayı planlıyoruz. Failure Week ’19 u heyecanla bekliyoruz. Katılımcılarımızın da benzer düşünceler taşıdığını ümit ediyoruz.

Bu yazıda etkinlik sırasında yaşananlar dışında Failure Week 2018’in arka yüzünü de konuşacağız. Etkinliğe hazırlık süreci, ekip, içsel sebepler ve süreçler…

Failure Week 2018 nasıl geçti?

Failure Week 2018 için hazırladığımız kısa videoyu burdan izleyebilirsiniz .

“Failure Week 2018‘de  neler yaşandı ?” başlığına gelmeden önce bu etkinliği düzenlemekteki temel amacımızı sizlere anlatmak istiyorum.

Kariyer Kulübü Olmak

Kariyer Kulübü Olmak

Biz bir kariyer kulübüyüz. Dolayısıyla bizden beklentiniz şu üç kelimeden ibaret  olabilir: Başarı, para ve kariyer . Ancak bize sorarsanız bu üçü aslında yaşantınızın yan ürünleridir. Başarı elde edebilirsiniz, tabii para da. Kariyer yolunda hızlı adımlar da atabilirsiniz. Bunlar sonuçlardan bazılarıdır ve bize sorarsanız uğruna yaşanacak şeylerden ziyade yaptığınız eylemlerin yan ürünleridir .

Şuna inanırız : “ Herkesin yazmak istediği bir yaşam öyküsü vardır.” Herkesin içten içe yapmak istediği şeyler vardır. Kendi yolunu çizmek istediği, hiç değilse denemek istediği sadece kendisinin bildiği bir istenç. Kimisi cesur davranır ve kendi hikayesini yazar. Yazarken türlü zorluklar yaşar ve bunlarla hikayesi daha da zenginleşir. En nihayetinde başarılı olur. Para ve kariyer sahibi olur. Biz de o hikayeleri dinleyip dinleyip imreniriz. Denemeye başladıysak türlü badireler atlattıktan sonra geriye baktığımızda gördüğümüz sadece “başarısızlık” olur. İşte değinmek istediğimiz asıl nokta burasıdır. Başarısız da olabilirsiniz ve bu sürecin doğal bir parçasıdır.

Başarısızlık Korkusu

 

Başarısızlık

Başarısızlık

 

Failure Week‘ in ana temasına gelelim: “Başarısızlık” . Başarısızlık korkusu yüzünden pek çok insan sıradan hayatlar seçiyor. Başarısız olma ihtimalinin en düşük olduğu, başkalarının aşındırdığı, sıradan, potansiyelini asla kullanamayacağın ama konforlu olan o yollar…  Bizim Failure Week‘i düzenlemekteki amacımız başarısızlığın başka yüzünü göstermek. Başarısızlık ilk bakışta dünyanın en kötü durumu olabilir. Kimse başarısız bir kariyer, başarısız bir ilişki, başarısız bir çalışma, kısacası başarısız bir hayat istemez.

Ancak daha derinlemesine düşündüğünüz zaman aslında başarısızlık bizi şu anda bulunduğumuz noktalara getirmiştir. Bir kere öğreticidir. Neyi nasıl yapman gerektiğini veya nasıl yapmaman gerektiğini anlarsın. İstediğiniz kadar eğitimini alın veya gözlemleyin. Bir şeyin içine atılmadan o şeyi tamamiyle kavrayamayacaksınız. Yüzmeyi öğrenmek örneğin: İstediğiniz kadar teorik eğitim alın, istediğiniz kadar yüzen insanları gözlemleyin. Ama eninde sonunda kendinizi suyun serinliğine bırakmanız gerekecek. Bir iki çırpındıktan sonra yüzmeyi gerçekten kavrayacaksınız. Bizim de katılımcılarımıza aşılamak istediğimiz  bundan ibaret aslında.

“Kendini suya bırak bir an önce.  Yolda öğren. Yolda ol.”

Tam anlamıyla hazır olmak diye bir şey yoktur. O yüzden diyoruz ki: “ Hazır olmak diye bir şey yoktur.”.  Ve öğrenmek istiyorsan daha fazla bekleme, Hızlı dene, hızlı yanıl, hızlı öğren.”.

Hayatın her alanında uygulanması gereken bir prensip.

Başarısızlık Korkusu ile ilgili yazdığımız blog yazısını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Failure Week 2018’de Neler Yaşandı?

Etkinlikten Kareler

Etkinlikten Kareler

Yukarıda anlatmaya çalıştığım anafikir ile işe koyulduk. İçeriği uzun bir süre düşündük. İnsanların gelip oturup gidecekleri bir etkinlik istemiyorduk. Gerçek anlamda katılımcı olacakları, farklı alanları deneyimleyecekleri bir etkinlik tasarladık. Bir önceki yıl düzenlediğimiz etkinlikten de çıkarımlarımız vardı. Birkaç çalıştaydan sonra artık etkinlik konsept olarak belirginleşmeye başladı. Atölyeler, oyun, eğitim ve panelden oluşacak 2 günlük bir açık hava etkinliği tasarladık.

Zaman Nasıl Düşmanın Olur?

Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi

Planlarımız arasında kampüs çapında bir kaçış oyunu, ünlü isimlerlee Başarısızlık Ödül Töreni düzenlemek(Bizce başarısızlıklar Japonların Hiroşima’yı olduğu gibi koruyarak yaptığı gibi anıtlaştırılmalıdır.  Acun Ilıcalı’ya Başarısız pantolon dükkanı işletmecisi ödülü vermek de plana dahildi), case çalışması, açık havada canlı müzik ve interaktif oyunlar ve saymayı unuttuğum nice güzel olabilecek planlanımız  vardı. Ancak bu fikirler cümbüşünden belki de odağımızı kaybettik. En önemlisi de zaman planlamımızı esnek yapmamıştık. Bir büyük aksilik yaşadıktan sonra zaman düşmanımız haline geldi .

Aksiliklerin en büyüğü  planladığımız etkinlik salonunu alamamızdı. Açık hava etkinliği için oldukça uygun bir yerdi ancak olmadı. Bu süreçte Kulüpler Birliği’nin desteğini atlarsak olmaz. Bize ellerinden geldiği kadar yardımcı oldular ve kampüs içinde Simit Çimleri’ni almamıza ön ayak oldular. Bu vesileyle 4-5 Mayıs tarihini değiştirmek durumunda kaldık ve Bee’z Bee’ze Festivali kariyer etkinliklerine dahil olduk. Nihayetinde etkinlik tarihimiz  7-8 Mayıs olarak şekillendi. Konuşmacılarla ve eğitmenlerle yeniden görüşmemiz gerekti. Bu da büyük bir zaman kaybı demekti. Ekip bu noktada elini taşın altına koydu. Uykusuz günlerin başlangıcıydı. Birkaçımızın derslerinin vizelerine mal oldu. Ama biz mutluyduk.

Etkinlikten Kareler

Etkinlikten Kareler

Hustle and Bustle !

Etkinliğe sadece haftalar kalmışken sponsor ve konuşmacılarda eksikler vardı. Artık kaos vaktiydi. Kaos bize yaratıcı çözümlerin çıkması için gereken adrenalini aşılıyordu. Çözüm olarak Hustle yöntemlerini uygulamaya başladık. Etkinlik çıkışlarını gözlüyorduk. Bir etkinliğin çıkışında panel konuşmacılarımızdan biri olması için Ali Sabancı’yı sıkıştırdık(!) (Gelmedi) Başka bir etkinliğin çıkışında ise Mavinin CEO’su Cüneyt Yavuz’dan Tshirt istedik etkinliğimiz için (!) (Yapmadılar). O dönem fark etmesek de başarısız denemeler de olsa bu uğraşlarımız bize çok önemli bir şeyi öğretiyordu, aşılıyordu: “İsteyebilmek “. Girişimciliğin belki de en önemli olayı istemeyi bilmektir. Konu ile alakalı Steve Jobs’ın şu konuşmasına dilerseniz göz atabilirsiniz “Just ask” diyor kendisi bu konuda:

“Just Ask!”

Tüm bunların dışında her şeyi aynı anda yapmamız gerekiyordu. Bir yandan etkinlik alanı ihtiyaçları , bir yandan konuşmacı, eğitmen, oyun, atölyeler ve tabii bir yandan da Tanıtım. Ekip geceli gündüzlü çalıştı bu süreçte.

 

Hayatımız  boyunca hiç unutamayacağımız  olay da Tanıtım materyal(afiş , branda vs)  eksiği için bulduğumuz yol sanırım! 5 kişilik bir Hustler ekibi oluşturduk ve Beşiktaş’a indik. Starbucks’ta oturup son planlamalı yaptık. Çevredeki baskıcıları analiz ettik. La Casa de Papel dizisinde olduğu gibi ayrıntılı düşünülmüş bir soygun filmi çeviriyorduk sanki (!) Beşiktaş’ta Baskıcı baskıcı gezdik ve ücretsiz baskı materyali topladık! Evet bunu başardık! Günün sonunda defalarca reddedilmiştik. Keşke videoya çekseydik, belki TEDx’ e davet edilirdik (!) Ancak ihtiyacımızı karşılayacak kadar baskı materyal toplamayı başardık! Yaptığımız sadece istemekti. Reddedilmek üzücü bir şey olmamalı bu kadar . Çıkışta o kadar alışkanlık yapmıştı ki McDonald’s’ta yemek yerken yemeğe neden para verdiğimizi sorguladık, beleş yemek varken (!)

La Casa de Papel de nerden çıktı?!

La Casa de Papel

La Casa de Papel

 

Artık emeklerimiz karşılığını veriyordu. Etkinlik; atölyesi , eğitimleri ve panelleri ile teoride güzelce oturmuştu. Tanıtımda zamanın gerisindeydik ama iyi gidiyordu. Yalnızca oyun kalmıştı geriye. Açık havada hep birlikte güzel bir oyun oynamak istiyorduk. Bizim kulüp içi oyunumuz olan “Aşk, Para , Girişim”in mini versiyonunu etkinlik alanına uyarlamayı düşündük . (“Aşk,Para, Girişim”de kısaca gruplara bir miktar oyun parası verilir ve bu parayı çoğaltmaları beklenir. Borsa, girişimcilik, emlakçılık vb. simülasyonları içerir.) Planlamayı yaparken havadan sudan konuşuyorduk. Konu nasıl oldu ise La casa de Papel’e geldi. 

Birden Aşk,Para ,Girişim’e böyle bir konsept yapma fikri ortaya çıktı ve” Aşk, Para , Girişim – La Casa de Papel edition” olarak kendini gösterdi. En güzel fikirler böyle anlarda gelir. Özgür bir çalışma ortamı sadece bu yüzden bile çok değerli olabilir.

Etkinlik Günü

Etkinlikten Kareler

Etkinlikten Kareler

Aylarca süren çalışmalarımız, tasarılarımız, uykusuz gecelerimiz ve kaçan vizeler…  O gün gelip çatmıştı. Oldukça heyecanlıydık. Ekipçe İTÜ Ginova ofisinde toplandık. Son kontrolleri yaparken detayları konuştuk. Almamız gereken bakıları vs hallettik ve hazırdık (hazır olmak diye bir şey yoktur).

Mayıs’ın Göbeğinde Yağan Yağmur

Yağmur
Yağmur

Etkinlik alanına geçmiştik. Minderleri istifliyorduk ve sahne kurulumunu bekliyorduk. O sırada yağmur başladı. Bir haftadır sürekli kontrol ediyorduk hava durumunu. Kabus gibi sürekli değişiyordu. Hatta bazı kaynaklar yağmurlu, bazıları da açık gösteriyordu. Açık havada gerçekleşmesini çok istiyorduk. Son veriler yağmayacağı yönündeydi. Şimdi ise bizle alay eder gibi yağıyordu. O an tüm ekip yağmuru seyre daldık. Sinirlerimiz bozulmuştu. Birbirine sarılanlar vs. ekip tuhaf bir durumdaydı gerçekten. Etkinlik alanındaki köpek ise minderlerimizi bayağı sevmişti. Onunla uğraştık bir süre. Uzandı ve minderlerden uzun süre kalkmadı ve doğanın sabotajları belleğimize kazınmış oldu.

Sabotajcı Köpek

Sabotajcı Köpek

Proaktif Olmak

15 dakikalık bir duraksamadan sonra kendimize geldik. Hızlı karar alma vaktiydi. Sızlanmanın faydası yoktu. Hemen atölyeler için yeni mekanlar düşündük. 2 atölyeyi İTÜ Ginova Ofisine aldık. Etkinlik alanı yakınında Youth Store vardı. Onlara sordukğumuzda üst katlarını kullanmamıza müsaade ettiler. İş Batırdım Söyleşi’ni İTÜ Magnet’e taşıdık. Aşk, Para, Girişim oyununun ise Simit çimlerde kalmasına karar verdik. Kulüpler Birliği çadırlarını bize verdi. Buradan o kriz anındaki destekleri için İTÜ Kulüpler Birliği’ne , Youth Store’a ve İTÜ Magnet’e tekrar teşekkürlerimizi iletelim.

Sonunda Her Şey Yolunda!

Kriz anında proaktif olmayı da deneyimleyerek öğrendik. Atölyeler, Eğitimler, Oyun ve İş Batırdım Söyleşisi birçok açıdan güzel geçti. Katılımcılar memnundu. Atölyeler kaliteli ve verimli idi.

Atölyeler

Evrensel Kamil (Emre Alettin Keskin) “Yapabilirim Meclisi “, Zümra Atalay “Mindfulness Atölyesi” , Şerif Günenç “ Tridi Atölye” ve Cem Güventürk “Ortalığı Batırma Atölyesi “ ile bizlerleydi.

Atölyelerden birkaç fotoğraf…

Yapabilirim Meclisi

Yapabilirim Meclisi

Mindfulness Atölyesi

Mindfulness Atölyesi

Ortalığı Batırma Atölyesi

Ortalığı Batırma Atölyesi

Ortalığı Batırma Atölyesi

Ortalığı Batırma Atölyesi

Tridi Atölye

Tridi Atölye

Aşk,Para,Girişim

Atölyeler devam ederken aynı zamanda Aşk, Para ,Girişim’de gruplar paralarını katlamakla meşguldüler. Multimilyonerler ve milyarderler ortaya çıkmaya başlamıştı bile ve tabi iflas bayrağını çekenler de.

Aşk, Para Girişim - La Case de Papel Edition

Aşk, Para Girişim – La Case de Papel Edition

Aşk, Para Girişim - La Case de Papel Edition

Aşk, Para Girişim – La Case de Papel Edition

İş Batırdım Söyleşileri

İş Batırdım Söyleşisi

İş Batırdım Söyleşisi

İlk günün akşamında İş Batırdım Söyleşisi vardı. İTÜ Magnet’te samimi bir ortamda gerçekleşti. Komik anıları ve ders alınası deneyimleriyle konuşmacılar bizlere yaşadıkları zorlukları, batırdıkları işleri samimiyetle anlattılar. Güzel bir söyleşiydi. Etkinlik çıkışında başarısızlığın öğreticiliği herkesin gözlerinden okunuyordu. Batu Uğrasız, Berkay Yavuz, Yasin Berk Yeşilyurt, Çınar Topaloğlu ve namı diğer Ömer Abi Ömer Erkmen’e teşekkürlerimizi yeniden iletiyoruz buradan.
İş Batırdım Söyleşisi’nden kareler…

İş Batırdım Söyleşisi

İş Batırdım Söyleşisi

İş Batırdım Söyleşisi

İş Batırdım Söyleşisi

İkinci Gün

İkinci gün için ise kapalı alan ayarlamıştık ancak bu sefer de hava günlük güneşlikti. O güzelim havada insanları içeri kapamak haksızlık olurdu. Yine yerinde bir kararla panellerimizi açık havada yapmaya karar verdik.

Açık Havada Paneller

Paneller başlamadan İTÜ Dans Kulübü ile bir energizer gerçekleştirdik. Oldukça keyifliydi.

Energizer

Energizer

Energizer

Energizer

Sonrasında panellere geçtik. Panelde çok değerli isimler bizlerleydi. Açık havada minderlerin üzerinde ayrı bir atmosfer oluştu. Danışman hocamız Prof.Dr. Ramazan Evren ve İTÜ Ginova’dan bir diğer değerli Hocamız Prof. Dr. Şebnem Burnaz açılış konuşmalarını yaptılar.

Girişimcilik Paneli

“Girişimcilik Paneli”nde  Prof.Dr. Zehra Çataltepe , Dr. Zeynep Erden Bayazıt, Tezgahçılar’dan  Burçak Yıldırım ve Ayşe İnal bizlerleydi.  Konuşmacılar girişimcilikte hatanın öğreticiliği üzerinde durdu genel anlamda. Kendi deneyimlerini aktardılar.

 

Girişimcilik Paneli

Girişimcilik Paneli

Yatırımcı Paneli

İTÜ Ginova’dan Elif Çelik’in moderatörlüğündeki “Yatırımcı Paneli”nde Esra Talu , Ata Uzunhasan , Onur Şekerlisoy, ve Cem Ener yatırım dünyasındaki başarı ve başarısızlık konusundaki tecrübelerinden söz ettiler. Yatırımcıların başarısız olmuş girişimciye bakış açısını konuştular .

Yatırımcı Paneli

Yatırımcı Paneli

Ekosistem Paydaşları Paneli

Bu kadar değerli insanı bir arada görmek heyecan vericiydi bizler için. Panel çıkışında herkes birbiri ile sohbete devam ediyordu. Kartlaşıyorlardı. Genel anlamda katılımcılar da konuşmacılar da fayda sağlıyordu etkinlikten. Bizim için çok önemliydi bu . Günün 3. panelinde ise Prof. Dr. Şebnem Burnaz , Doğan Taşkent , Timur Topalgoekceli , Arzu Eryılmaz bizlerleydi. Girişimcilik ekosistemindeki gelişmelerden başarısızlığa bakış açısından konuştular. Sohbetlerini dinlemek oldukça keyifliydi. Şu cümle bize ders niteliğindeydi:

“Google’ın birinci sayfası dünya değil, Google’ın ilk sayfasında kalmayın çocuklar .”

Ekosistem paydaşları

Ekosistem Paydaşları

Proje Takımları Paneli

Proje Takımları Paneli

Proje Takımları Paneli

 

Günün dördüncü ve son panelinde birbirinden değerli takımlarımız , takımda yaşadıkları çuvallamaları ve akabinde gelen başarıları katılımcılara aktardılar. Proje takımlarının yeri bizler için ayrıydı. İTÜ’de böylesine üretmek azminde olan , çalışan insanlar gerçekten takdire şayan bizce. Böylesine insanların hikayelerini dinlemek de bir o kadar ilham vericiydi. Panelde İTÜ Elektrik Mühendisliği hocamız Yard. Doç. Dr. Derya Ahmet Kocabaş , İTÜ Rover Takımı’ndan Sami Korkmaz , İTÜ Güneş Arabası Ekibi’nden Mert Mutlu, İTÜ Apis Ar-Ge’den Aykut Üçtepe , İTÜ Facilis’ten Ender Eğer , İTÜ Elektrikli Araç Ekibi’nden Can Kurt bizlerleydi. Bu takımlara temennimiz üretmeye devam etmeleri yönünde . Umarız gerekli desteği görürler. Kendilerini seviyoruz. Daha sık buluşmayı istiyoruz . Teşekkürler hepsine …

Proje Takımları

Proje Takımları

Ve Son…

Bu iki günde ve hazırlık sürecinde biz ekip olarak çok şey deneyimledik, çok şey öğrendik , çok da eğlendik. Failure Week 2018 katılımcılarımızın da olabildiğince keyif aldıklarını ve bir şeyler edindiklerini ümit ediyoruz.

Ve SonVe Son

Yazıyı burda bitirirken son da bir mesaj vermek istiyoruz .

Biliyoruz senin de bir öykü var içinde yazmak istediğin, gerçeklemeyi dilediğin. Bu öykünün mırıltıları kafanda yankılanıyor. Başarısız olma ihtimalin çok yüksek, eğer ilk denemen olacak ise. Ama bir hikayeyi hikaye yapan da bunlar değil midir? Tamamen sıkıntısız bir yaşantısı olan bir insanın filmi yapılsa izlemeye gider misin? Başarıya odaklanmak yerine sen yola odaklan deriz. Gerçekten yapmak istediğini yap.

“Bırak tutkun geleceğin olsun!”

Yenilmekten korkma , pes etmekten kork. Kendin olmamaktan kork .

“Hep denedin. Hep yenildin. Olsun. Yine dene . Yine yenil . Daha iyi yenil.”

Samuel Beckett

Daha iyi yenil, ta ki yenene kadar.

Hikayen senin hikayen.

Failure Week 2018 sırasında neler yaşandığını daha ayrıntılı incelemek istersen ve başka etkinliklerimizden veya buluşmalarımızdan haberdar olmak istersen  bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsin 😊 Görüşmek üzere 👋🏽

https://www.instagram.com/itugirisim

https://www.instagram.com/failureweek

http://www.twitter.com/failureweek

http://www.twitter.com/itugirisim

Yazar: Melih Gazi küşüm
Editör: Mustafa Özbaylanlı

Categories: failureweek